Sytuacja życiowa każdego z nas może zmienić się w kilka chwil. Nawet jeśli dziś cieszymy się stabilnością finansową, być może za jakiś czas będziemy zmuszeni sięgnąć po dodatkowe wsparcie w postaci pożyczki. W takiej sytuacji musimy być przygotowani na to, że nasza wiarygodność kredytowa zostanie zweryfikowana w rejestrach takich, jak BIG czy BIK. Co to oznacza dla nas w praktyce? Jak działa najważniejsza tego typu instytucja, czyli BIG? Jakie skutki ma wpis do takiego rejestru? I w jaki sposób możemy usunąć wpis z takiej listy?

BIG co to jest?

Choć nazwa Biuro Informacji Gospodarczej sugeruje jedną instytucję, w Polsce terminem tym określa się kilka działających równolegle organów. Są to między innymi ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG). Działają one na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku, a kontrolę nad nim sprawuje Ministerstwo Rozwoju. Czym zajmują się te podmioty? Przede wszystkim, każdy z nich posiada swój rejestr, czyli listę osób określanych jako dłużnicy. Przechowywane tam informacje pozwalają bankom i instytucjom pozabankowym na weryfikację potencjalnego klienta i sprawdzenie jego historii finansowej. Takie informacje mają ogromne znaczenie, szczególnie w procesie starania się o kredyt. Co ciekawe, instytucje prowadzące rejestr dłużników, działają niezależnie od siebie. Jeśli chcemy uzyskać informacje z kilku takich źródeł, musimy skontaktować się z każdym z nich osobno. BIG współpracuje z większością działających na rynku instytucji bankowych i pozabankowych, nie włączając parabanków. Jego działanie nie ogranicza się jednak do sektora finansowego, a BIG obejmuje swoim zasięgiem różne gałęzie rynku.

Negatywny wpis

Osoba widniejąca w rejestrze BIG znajduje się tam z powodu zaległości płatniczych i nieuregulowanych zobowiązań. Może tu chodzić zarówno o osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Co ciekawe, rejestr BIG obejmuje szeroko pojmowanych dłużników, nie tylko tych, którzy zalegają ze spłatą rat kredytowych. Osoba, która określony czas zwleka z zapłaceniem rachunku telefonicznego, także może trafić do rejestru BIG. Podobnie ma się sprawa z rachunkami za gaz czy elektryczność, których niezapłacenie traktowane jest jako pewien rodzaj długu. Negatywny wpis w takim rejestrze może mieć wpływ na odmowę podpisania kolejnej umowy abonamentowej. Prawdopodobne są także kłopoty z uzyskaniem kredytu bankowego, który wymaga szczegółowej weryfikacji każdego wnioskodawcy. Kolejne problemy mogą pojawić się przy próbie dokonania zakupów na raty. Nawet nabycie sprzętu RTV i AGD w systemie ratalnym wymaga wiarygodności finansowej, a większość firm chce mieć pewność, że dany klient będzie spłacał zobowiązanie rzetelnie i terminowo.

BIG a przedsiębiorca

Jeśli jako przedsiębiorca trafisz do rejestru BIG, możesz mieć dodatkowe kłopoty wpływające nie tylko na życie prywatne, ale także na działanie Twojej firmy. Negatywny wpis może utrudnić zawieranie umów, powodować problemy z  przyznawaniem kredytów i leasingu oraz z wynajmem przestrzeni potrzebnej na stworzenie biura. Patrząc na sprawę z drugiej strony, dane zawarte w BIG pozwalają nam na sprawdzenie potencjalnego partnera i pomagają uniknąć problemów. Obowiązujące zasady mówią, że każdy przedsiębiorca może bez ograniczeń sprawdzać innego kontrahenta. Dlatego zawsze przed podjęciem współpracy należy skorzystać z tej możliwości i zweryfikować wiarygodność danej osoby czy firmy.

Pozytywny wpis

Niewiele osób wie, że BIG prowadzi także wpisy pozytywne, które wpływają na naszą dobrą opinię, niezbędną podczas procesu weryfikacji. Pozytywna opinia pozwala nam ubiegać się o lepsze warunki umowy. Dodatkowo, skutecznie zwiększa nasze szanse podczas ubiegania się o wymarzony kredyt czy pożyczkę. Takie wpisy budują nasz dobry wizerunek. Co więcej, dają podstawę sądzić, że jesteśmy wiarygodnymi i rzetelnymi płatnikami, zarówno jeśli chodzi o instytucje bankowe, jak i innych usługodawców. Warto pamiętać, że niekiedy pozytywne informacje są lepsze niż brak jakichkolwiek danych w rejestrze.

Czy można zniknąć z bazy danych BIG?

Czy da się zniknąć z rejestru? Tak, ale nie możemy usunąć się z niej sami. Zasady określają, że to wierzyciel ma obowiązek podać do BIG informację o uregulowaniu części lub całości należności i ma na to 14 dni. Jeśli po spłaceniu zadłużenia dalej znajdujemy się w rejestrze, niestety nadal sami nic z tym nie zrobimy. Najlepszą metodą jest dostarczenie wierzycielowi wniosku  o usunięcie takiej informacji lub jej aktualizację.

Dwie perspektywy

Na rejestr BIG możemy patrzeć z dwóch stron. Z perspektywy dłużnika, który figuruje w takim spisie oraz firmy weryfikującej wnioskodawców. Informacje znajdujące się w bazie to doskonałe źródło wiedzy o tym, czy dana osoba jest rzetelnym partnerem. Niestety, w Polsce świadomość tego, czym zajmuje się BIG i podmioty pokrewne, jest wciąż bardzo niska. Zapominamy o tym, że ta wiedza może mieć ogromny wpływ na podejmowane przez nas decyzje finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt z redakcją: kontakt@ekspertyzykapitalowe.pl

Właścicielem serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl jest spółka MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000632902, NIP: 5252673149.Użytkownicy korzystają z serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl zgodnie z jego polityką prywatności oraz regulaminem serwisu.Administratorem danych osobowych jest MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70. Dane osobowe są przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celach marketingowych przez Markonline Sp. z o.o.. W razie wyrażenia zgody, dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych związanych z przedstawieniem oferty, udostępnianie podmiotom współpracującym z Markonline Sp. z o.o. Dane osobowe mogą być również udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail iod@markonline.pl.