Nagła awaria lub chwilowy brak gotówki? Konieczne zakupy, których nie zaplanowałeś w domowym budżecie? Niemal każdy znalazł się kiedyś w sytuacji, gdy zastanawiał się skąd wziąć potrzebne pieniądze. Na szczęście w dzisiejszym rozwijającym się świecie dostępnych jest kilka rozwiązań, które mogą stanowić szybką pomoc. Niektórzy zastanawiają się, co jest bardziej opłacalne: pożyczka czy debet na koncie? Czytając nasz artykuł dowiesz się, jakie skutki niosą ze sobą poszczególne rozwiązania. Przekonasz się, która metoda bardziej pasuje do Twojej sytuacji i okaże się bardziej skuteczna.

Pożyczki ratalne – zalety

Główna zaleta dostępnych na rynku pożyczek to skrócony do minimum czas poświęcany na formalności. Banki i instytucje pozabankowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Co więcej, upraszczają cały proces, tak by stał się bardziej przejrzysty dla każdego zainteresowanego ofertą. Szybkie pożyczki dostępne na rynku sprawiają, że naszą kieszeń zasila zastrzyk pieniędzy, dostępny już w kilkanaście minut. Co więcej, taka pożyczka często zostanie nam przyznana nawet, gdy nie cieszymy się idealną historią kredytową.                      

Pożyczki ratalne to także dużo większe możliwości, jeśli chodzi o kwotę dostępnych pieniędzy. Szeroka gama ofert pozwala dobrać usługę, która może wesprzeć nas nawet o kilka tysięcy złotych i to z dogodnym czasem spłaty. Jeśli wybierzemy pożyczki ratalne, kwotę płaconą co miesiąc możemy dostosować do naszych potrzeb i możliwości, co stanowi wygodne rozwiązanie. Co ważne, jeśli zachodzi taka konieczność, możemy zaciągnąć kilka zobowiązań jednocześnie, korzystając z oferty różnych firm. Taki zastrzyk gotówki znacznie przekracza możliwości, jakie rozwija przed nami debet dostępny w banku.

Pożyczka ratalna – wady

Każda pożyczka, nawet ta krótkoterminowa, to decyzja która wymaga wcześniejszego zastanowienia. Musimy porównać dostępne na rynku oferty. Kolejnym krokiem jest wybór oferty, która trafia w nasze potrzeby i zapewni nam dogodne warunki zarówno jej zaciągnięcia, jak i spłaty. Każdorazowo niezbędne są też formalności, umowy i potwierdzenia, konieczne do otrzymania danej sumy pieniędzy. Co więcej, nigdy nie jest pewne, że w ogóle uzyskamy daną kwotę, ponieważ decyzja należy do pożyczkodawcy. Oczywiście dostępne na rynku szybkie pożyczki zwiększają szanse na powodzenie. Jednak każdy bank czy instytucja pozabankowa może najpierw zweryfikować naszą zdolność kredytową i na jej podstawie wydać ostateczną decyzję. Warto pamiętać, o dokładnym sprawdzeniu warunków umowy. Pożyczki mają różne oprocentowanie i odmienne prowizje, które należy wliczyć w ogólne koszty. Nie mniej istotną kwestią jest termin spłaty. Jego przestrzeganie jest bardzo ważne, gdyż opóźnienie nawet o jeden dzień, zwykle skutkuje naliczeniem wysokiej kary.

Debet na koncie – zalety

Debet na koncie to jeden z rodzajów produktów kredytowych z którego można skorzystać po złożeniu odpowiedniego wniosku w banku. Główna zaleta debetu, to fakt, że banki przyznają go chętniej i częściej niż zwykłe pożyczki i kredyty, dostępne w ich placówkach. Sama procedura poprzedzająca korzystanie z debetu jest też o wiele mniej skomplikowana. Może ona odbyć się nawet z użyciem drogi elektronicznej. Jest tak dlatego, że kwota jaką możemy dostać jest relatywnie niska. Natomiast bank posiada już wiedzę na temat naszej wiarygodności finansowej. Wie on również, czy dana osoba jest sumiennym płatnikiem.

Debet to rodzaj wsparcia finansowego, które podobnie jak pożyczki jest oprocentowane. Płacimy jednak odsetki od kwoty wykorzystanej. Oznacza to, że jeśli nie wykorzystamy całej przyznanej nam sumy, bank nie będzie egzekwował odsetek od niej. W praktyce ze środków przyznanych w ramach debetu możemy korzystać za każdym razem, gdy skończą się nam pieniądze na koncie, aż do ustalonego limitu. Spłata debetu odbywa się automatycznie, razem z wpływami jakie trafiają na nasz rachunek. Nasze przychody są pobierane na jego poczet i w ten sposób wyrównuje ujemny stan naszego konta, aż do momentu kiedy saldo staje się dodatnie. Debet to wygodne rozwiązanie, które pozwala na skorzystania z dodatkowych środków finansowych w razie nagłej potrzeby. Gdy decydujemy się na to rozwiązanie, sytuacje takie jak zepsuta pralka, czy konieczna naprawa samochodu nie spędzają nam snu z powiek i dają poczucie pewnego komfortu.

Debet na koncie – wady

Debet to wygodna propozycja, która może wspomóc nas w trudnej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że wykorzystywanie przyznanej nam kwoty pieniędzy prowadzi do ujemnego stanu konta. Za taką pomoc naliczane są także odsetki, uzależnione od warunków, jakie oferuje nam nasz bank. Bardzo ważne jest to, by sprawdzić wcześniej, jak wysokie one są i jaką kwotę będziemy musieli oddać w rzeczywistości. Co ważne, w przypadku debetu pojawia się określony limit dostępnych środków. Odnawia się on dopiero wtedy, gdy na nasze konto wpłyną odpowiednie środki finansowe. Czas spłaty takiego zadłużenia zawarty jest w warunkach naszej umowy z bankiem, jednak zazwyczaj wynosi on 30 dni. Tak krótki okres sprawia, że debet nie jest rozwiązaniem dla osób, które potrzebują dłuższego terminu zwrotu należności.

Pamiętajmy, że jeśli na nasze konto nie wpłynie odpowiednia suma pieniędzy, zostaną naliczone karne odsetki. Mogą być one często bardzo wysokie. Kolejny minus tego rozwiązania to relatywnie niska kwota, jaką możemy uzyskać. Wysokość debetu ustalana jest w zależności od banku. Jednakże wynosi ona zazwyczaj 200-1000 zł, tak by nie konkurował on z innymi rozwiązaniami, takimi jak pożyczki i kredyty, również oferowane przez banki. Podobnie jak pożyczki, niespłacany debet na ROR również może doprowadzić do tego, że otrzymamy negatywny wpis w rejestrze BIG. Warto więc przemyśleć sprawę, przed złożeniem odpowiedniego wniosku do banku.

Debet a pożyczka – co się opłaca?

Kiedy już znamy wady i zalety obu rozwiązań możemy podjąć decyzję, które z nich będzie bardziej odpowiednie dla nas. Po pożyczkę możemy sięgnąć, gdy potrzebujemy sporej kwoty, która pozwoli nam jednorazowo załatać nadszarpnięty budżet i gdy interesuje nas dłuższy okres spłaty. Natomiast szybka pożyczka pozabankowa to rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają pozytywnej historii kredytowej.   Debet na koncie to doskonałe rozwiązanie jeśli potrzebujemy szybkiego dostępu do gotówki bez kolejnych zobowiązań. Taki model sprawdzi się także, gdy nasza potrzeba finansowa nie jest zbyt wysoka oraz gdy zależy nam na relatywnie niskich kosztach zobowiązania. Dobranie rozwiązanie dopasowanego do naszej sytuacji pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących efektów, które nie obciążą nas jeszcze bardziej i pozwolą uporać się z nagłą potrzebą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt z redakcją: kontakt@ekspertyzykapitalowe.pl

Właścicielem serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl jest spółka MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000632902, NIP: 5252673149.Użytkownicy korzystają z serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl zgodnie z jego polityką prywatności oraz regulaminem serwisu.Administratorem danych osobowych jest MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70. Dane osobowe są przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celach marketingowych przez Markonline Sp. z o.o.. W razie wyrażenia zgody, dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych związanych z przedstawieniem oferty, udostępnianie podmiotom współpracującym z Markonline Sp. z o.o. Dane osobowe mogą być również udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail iod@markonline.pl.