Początki stworzenia własnego biznesu, mogą okazać się o wiele trudniejsze niż myśleliśmy. Zwłaszcza w kwestiach finansowych. Większość nowo powstałych przedsiębiorstw szuka wsparcia zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych źródłach finansowania. Przyjrzyjmy się szerzej możliwościom finansowania nowej firmy.

Własne oszczędności

W trakcie planowania założenia własnego przedsiębiorstwa, ważne jest przekalkulowanie naszych własnych możliwości finansowych. Bezpiecznym krokiem jest zainwestowanie wkładu własnego w nowo powstałą firmę. W przypadku, gdyby pomysł nie wypalił – nie ryzykujemy naliczeniem dodatkowych odsetek. W przypadku gdy planujemy rozbudować naszą firmę i zakupić dodatkowe środki trwałe, z pewnością będziemy zobowiązani do szukania uzyskania dodatkowego zastrzyku gotówki, które uzyskamy od zewnętrznych instytucji finansowych. Pieniądze, które przeznaczymy na rozwój przedsiębiorstwa, mogą pochodzić np. z naszych własnych oszczędności, dochodu z umowy o pracę, czy nawet spadku. 

Zewnętrzne źródła finansowania firmy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jeżeli chcemy, aby nasza firma rozrosła się i potrzebujemy do tego wyposażenia się w dodatkowy sprzęt, będziemy mogli skorzystać z pomocy zewnętrznych źródeł finansowania. Możemy zatem wyróżnić m.in.: kredyt bankowy, kredyt kupiecki, dotacje z Urzędu Pracy, Dotacje z Unii Europejskiej, Venture Capital, czy pomoc skierowana od Aniołów Biznesu. Poniżej omówimy kilka z nich:

Dotacje z Urzędu Pracy

Urząd Pracy w ramach swojej działalności pomaga finansowo osobom chcącym rozpocząć swoją przygodę z założeniem nowej firmy. Jeżeli jesteśmy zainteresowani uzyskaniem dodatkowych pieniędzy z Urzędu Pracy, musimy posiadać status osoby bezrobotnej. Niezbędne będzie solidne przygotowanie i przedstawienie swojego pomysłu w postaci biznesplanu. Projekt powinien zawierać informację dotyczącą wydatków, jakie będą potrzebne na rozkręcenie przedsiębiorstwa. Z tego funduszu możemy przeznaczyć pieniądze na zakup środków trwałych jak np. komputerów, maszyn, drukarki, czy skanera. Co więcej, oprócz tego dotacja z Urzędu Pracy może zostać przeznaczona na rozwój pracowników w postaci wykupienia dodatkowego szkolenia w celu podniesienia kompetencji, które przyczynią się w dużym stopniu do rozwoju firmy.

Anioły Biznesu

Kolejnym ciekawym źródłem finansowania jest uzyskanie pieniędzy od inwestora, który często za włożony wkład, oczekuje udziałów w przedsiębiorstwie. Zwykle po kilku latach osoba taka decyduje się na sprzedanie swoich udziałów. Aniołami Biznesu są osoby zamożne, które mają możliwość przeznaczenia swoich prywatnych oszczędności w nowo powstały projekt. Przed spotkaniem z inwestorem należy odpowiednio się przygotować. Pamiętajmy o stworzeniu doskonałego biznesplanu, w którym uwzględnimy wszystkie koszty, jakie będą wiązały się ze startem firmy.

Venture Capital

Venture Capital to wyspecjalizowana jednostka, która decyduje się na wykupienie udziałów w firmie w zamian za zainwestowanie w rozwój przedsiębiorstwa. Sama nazwa Venture Capital, czyli tzw. kapitał podwyższonego ryzyka. Wynika on z faktu, że pieniądze, które otrzymają przedsiębiorcy, nie mają nic wspólnego z pożyczkami, czy kredytami udzielanymi przez banki. Zatem inwestując w nowo powstałą firmę, inwestor ryzykuje swój wkład, bo jak wiadomo, nie każdy biznes w praktyce osiąga sukces. Ten rodzaj źródła finansowania skierowany jest głównie dla firm, które od jakiegoś czasu prosperują na rynku i chcą rozwinąć swój biznes. Najbardziej preferowane przez inwestorów spółki to takie, które wprowadziły na rynek innowacyjny produkt technologiczny. 

Kredyt na start

Najpopularniejszym zewnętrznym źródłem dochodu jest kredyt na start uzyskany w banku lub firmie pozabankowej. Przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania sporej sumy pieniędzy, którą zainwestują na cel związany z rozwinięciem przedsiębiorstwa. Z finansowania można skorzystać już w pierwszy dzień rozpoczęcia działalności. W tym przypadku również będzie koniecznie przedstawienie biznesplanu, w którym należy zaznaczyć cel, na jaki chcemy wydać uzyskaną gotówkę. Kredyt od banku zostanie przelany na konto bankowe, bez wychodzenia z domu, czy biura. Jest to wygodny i szybki sposób otrzymania niezbędnego zastrzyku gotówki. Warto przed wypełnieniem wniosku zapoznać się z wszystkimi ofertami dostępnymi na rynku. Polecamy skorzystać z porównywarek pożyczek i kredytów online.