Współcześnie największym problemem firm jest brak wystarczającej ilości środków na funkcjonowanie. Aby przedsiębiorstwo mogło w pełni się rozwijać potrzeba wielu inwestycji. Nie każdego właściciela jednak na nie stać. Niejednokrotnie ostatnią deską ratunku okazują się być produkty oferowane przez banki oraz instytucje pożyczkowe. Dobrem materialnym, które zwiększa rangę, ale i potencjał ekonomiczny firmy jest zawsze nieruchomość. Tematyka kredytów udzielanych przedsiębiorstwom jest niezwykle złożona. Warto jednak przeanalizować wiele różnych możliwości i wybrać instrument, który najbardziej odpowiada realnym potrzebom firmy.  Dzisiaj przeanalizujemy instrument finansowy jakim jest kredyt na nieruchomość.

Firmy na dorobku

Polski biznes jest stosunkowo młody. Dopiero ostatnie lata, dostosowanie niektórych przepisów do współczesnych czasów oraz profesjonalizacja wielu przedsiębiorstw sprawiły, że na początkujące firmy patrzy się poważnie. Bolączką przedsiębiorców nadal pozostaje jednak brak pieniędzy na start, a później na rozwój działalności gospodarczej. Mimo powszechności różnych form finansowania, niewielu właścicieli może skorzystać z nich „od ręki”. Do najpopularniejszych należą oczywiście pożyczka oraz kredyt. 

Potrzeby przedsiębiorstw

Na co zapożyczają się polskie firmy? W dużej mierze, aby mieć środki na pokrycie bieżących wydatków. Można zaliczyć do nich koszty podatkowe, księgowe, a także wszelkie świadczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, w grę wchodzą ponadto składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także wynagrodzenia. Wielokrotnie zdarza się, że właściciel działalności gospodarczej ma wiele innych zobowiązań, przez co jego portfel świeci pustkami. 

Kredyt dla firmy – na jakich zasadach?

Przedsiębiorstwa mogą liczyć na dużą przychylność ze strony instytucji bankowych. Bardzo chętnie udzielają one pomoc pieniężną firmom, które mogą pochwalić się odpowiednią zdolnością kredytową. Jakim kryteriom podlega ocena potencjału finansowego działalności gospodarczej? Przede wszystkim należy rozpatrywać tę kwestię na dwóch płaszczyznach. Jeśli mówimy o dużych przedsiębiorstwach na przykład spółkach, ocenie podlega w szczególności majątek firmy, jej historia kredytowa, a także inne, zaciągnięte już zobowiązania. W przypadku jednoosobowych podmiotów pod uwagę bierze się zarówno cechy samego właściciela, takie jak wiek, wykształcenie, formę zatrudnienia (w tym przypadku prowadzenie własnej firmy), dochód, liczbę osób na utrzymaniu, stan cywilny i wiele innych. Bank interesuje się także tym, od kiedy działa firma, w jakiej branży i jaki przychód notuje. Nie bez znaczenia pozostaje ponadto sam charakter kredytu, którego dotyczy wniosek, jego wysokość oraz okres spłaty należności. 

Kredyt na nieruchomość dla małych firm?

Z oferty coraz większej liczby instytucji bankowych mogą już korzystać nawet niewielkie i krótko działające przedsiębiorstwa. Wiele lat temu było to nie do pomyślenia. Wówczas banki podchodziły do początkującego biznesu z dużym dystansem. Obecne czasy dają im pole do popisu. Kredytodawcy bowiem szukają najlepszego sposobu dotarcia do ludzi biznesu. Kuszą ich różnego rodzaju produktami, zapewniając przy tym gwarancję wsparcia w razie kłopotów finansowych. 

Kredyt na nieruchomość dla firmy – charakterystyka 

To, po jaki kredyt sięgnie właściciel działalności gospodarczej zależy głównie od celu, na jaki mają zostać przeznaczone środki. Na rynku finansowym istnieje między innymi kredyt obrotowy, na rachunku bieżącym prywatnym lub firmowym, a także inwestycyjny. Każdy z nich różni się maksymalną kwotą, okresem spłaty oraz przeznaczeniem. Zobowiązania dla firm charakteryzują się bardzo często niższym oprocentowaniem oraz kosztem całkowitym niż na przykład kredyty konsumenckie dla osób fizycznych. 

Kredyt na nieruchomość – podstawowe informacje

Banki prócz standardowych produktów oferują właścicielom działalności gospodarczych kredyty na zakup mieszkania czy też lokalu komercyjnego pod siedzibę firmy. Mogą go uzyskać wyłącznie przedsiębiorstwa z długim stażem i dość wysoką zdolnością kredytową. Dodatkowym atutem będzie znajomość rynku nieruchomości lub choćby minimalne doświadczenie w tym obszarze.

Czy kredyt na nieruchomość to dobry pomysł?

Często spotykanym rozwiązaniem jest tradycyjny kredyt inwestycyjny. Oferta ta adresowana jest w szczególności do prężnie rozwijających się przedsiębiorstw, które potrzebują środków na kolejne inwestycje. Bank ponadto przychylniej patrzy na podmioty, które mają bogatą historię kredytową. Chodzi przede wszystkim o spłacone już zobowiązania, które świadczą o tym, że przedsiębiorca wywiązuje się z umów i reguluje zadłużenie w terminie. Wzmacnia to jego pozycję na rynku kredytowym. Staje się bardziej wiarygodny. 

Analiza przede wszystkim

Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości to trudne logistycznie przedsięwzięcie. Instytucja bankowa narzuca przedsiębiorcy dodatkowe warunki, które musi spełnić. Należą do nich w szczególności przygotowanie analizy korzyści wynikających z inwestycji. Niejednokrotnie potrzebny jest też biznesplan oraz dobra argumentacja, dlaczego firmie jest potrzebna akurat dana nieruchomość. Kredyt inwestycyjny cechuje się zwrotnością oraz celowością. Jest przyznawany nawet na kilkanaście lat. 

Dodatkowa gwarancja

Może się okazać, że bank zażąda od kredytobiorcy zabezpieczenia kredytu. Jedną z możliwości będzie w takim wypadku wpis do hipoteki nieruchomości. Instytucja finansowa, na podstawie informacji o nieruchomości, ma prawo sporządzić oświadczenie klienta o ustanowieniu hipoteki. Wcześniej jednak potrzebna będzie wycena nieruchomości przez uprawnionego rzeczoznawcę. Kolejnym sposobem na zabezpieczenie kredytu będzie, za zgodą kredytobiorcy, blokada konta w banku. W praktyce oznacza to nic innego, jak pobieranie przez instytucję określonej kwoty w danym terminie, stanowiącej gwarancję uregulowania należności. Do innych form zabezpieczenia należą między innymi weksel, cesja czy poręczenie.

Utworzenie spółki celowej

Jedną z szans na łatwiejsze otrzymanie kredytu jest powołanie do życia tzw. spółki celowej. Posiada ona uprawnienie ubiegania się o kredyt w imieniu przedsiębiorstwa. Zazwyczaj przybiera ramy spółki akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością i jest powołana w konkretnym celu. W pewnym sensie uwalnia właściciela działalności gospodarczej od odpowiedzialności własnym majątkiem za ewentualne niepowodzenie inwestycji. 

Na czym to polega?

W przypadku spółki bank nie bada już tak dokładnie jej historii kredytowej. Jeśli podmiot otrzyma pozytywną decyzję kredytową, jest w stanie najpierw nabyć, a w kolejnym kroku wynająć nieruchomość. Ze środków uzyskanych z czynszu spłaca ona ratę zobowiązania. Stworzenie spółki to idealna opcja dla firm, które nie posiadają wystarczającej zdolności do zaciągania zobowiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt z redakcją: kontakt@ekspertyzykapitalowe.pl

Właścicielem serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl jest spółka MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000632902, NIP: 5252673149.Użytkownicy korzystają z serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl zgodnie z jego polityką prywatności oraz regulaminem serwisu.Administratorem danych osobowych jest MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70. Dane osobowe są przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celach marketingowych przez Markonline Sp. z o.o.. W razie wyrażenia zgody, dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych związanych z przedstawieniem oferty, udostępnianie podmiotom współpracującym z Markonline Sp. z o.o. Dane osobowe mogą być również udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail iod@markonline.pl.