Wielu właścicieli działalności gospodarczych zastanawia się, w jaki sposób najlepiej jest wziąć samochód „na firmę”? Zobacz, jak tego dokonać.
Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po różnego rodzaju produkty kredytowe oferowane przez banki, jak i firmy pożyczkowe. Za działaniem tym niejednokrotnie przemawia długoterminowa korzyść oraz oszczędność. Jednym z najbardziej atrakcyjnych zobowiązań związanych z biznesem jest umowa leasingu samochodu.
Większość przedsiębiorców w końcu stanie przed problemem zakupu pojazdu. Będą musieli zmierzyć się z dylematem, jakie źródło finansowania wybrać. W grę wchodzi przecież także zwykły kredyt gotówkowy, długoterminowa pożyczka na raty lub właśnie umowa leasingu. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na najczęściej padające pytania.
Finansowanie zakupu samochodu
Do najpopularniejszych sposobów sfinansowania zakupu firmowego pojazdu należą z pewnością leasing oraz kredyt samochodowy dla firm. Nie oznacza to jednak, że na rynku istnieją jedynie te dwa rozwiązania. Dla wielu dobrym wyjściem z sytuacji będzie zaciągnięcie tak zwanej pożyczki hipotecznej. Oferuje je coraz więcej instytucji z sektora finansowego. Funkcjonuje dokładnie na tych samych zasadach co kredyt hipoteczny, a aplikowanie o nią jest jednak o wiele prostsze, ponieważ ma zazwyczaj niższą kwotę i krótszy okres spłaty. Warunkiem koniecznym jest naturalnie posiadanie na własność nieruchomości, którą można zabezpieczyć zobowiązanie.
Dla właścicieli firm, którzy często zmieniają samochód, ciekawą opcją jest tak zwany kredyt balonowy, którego ostatnia rata może stanowić nawet ¼ wartości pojazdu. Bank udzielający tego rodzaju wsparcia dopuszcza jednak możliwość sprzedaży auta jeszcze przed końcem umowy. To właśnie dzięki temu pierwsze raty zobowiązania są o wiele niższe niż przy kredytach hipotecznych czy tradycyjnych gotówkowych. Polacy jednak bardzo rzadko korzystają z tej opcji. To mało popularny rodzaj kredytu. Większość klientów z pewnością nie ma nawet pojęcia, że taka możliwość istnieje.
Czym jest leasing?
Należy do stosunków cywilnoprawnych o charakterze zobowiązującym. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia lease, czyli tłumacząc na polski – wydzierżawić. W ramach tej umowy jedna ze stron, zwana finansującym lub leasingodawcą, przekazuje drugiemu podmiotowi, czyli korzystającemu lub leasingobiorcy, prawo korzystania z danej rzeczy w określonym okresie. Finansujący otrzymuje tak zwane raty leasingowe, to znaczy ustalone wcześniej opłaty.
W leasing można wziąć nie tylko samochód, ale także każde inne dobro ruchome. Wiele przedsiębiorstw korzysta z leasingu maszyn, urządzeń, sprzętu komputerowego lub nawet lokali, budynków czy działek. Jeśli chodzi natomiast o pojazdy mechaniczne, ich zestawienia nie zamykają jedynie auta osobowego. Dostępne są także ciężarowe, dostawcze, jak i naczepy czy ciągniki.
Leasing samochodu – rodzaje
Funkcjonuje podział na leasing operacyjny, zwrotny, konsumencki oraz finansowy. Warto jeszcze przed sprawdzeniem oferty poszczególnych instytucji poznać podstawowe różnice między nimi. Operacyjny, zwany czasem usługowym, polega na przekazaniu w użytkowanie jakiegoś ściśle określone dobra na dany czas, który jest zazwyczaj krótszy niż okres zużycia przedmiotu. W ciągu trwania umowy nie dochodzi do spłaty pełnej wartości samochodu. Leasingobiorca opłaca raty, które stanowią jego koszt uzyskania przychodu, ma też zagwarantowane prawo pierwokupu.
Leasing finansowy to również oddanie przedmiotu w użytkowanie, przy czym wchodzi on niejako w skład majątku leasingobiorcy, który ma prawo do pierwokupu i odpisów amortyzacyjnych. Eksperci zwracają uwagę na to, że leasing finansowy przypomina nieco kredyt lub pożyczkę. Leasing konsumenci z kolei jest adresowany do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Przez zwrotny należy rozumieć sytuację, gdy firma oddaje leasingodawcy części swojego majątku w zamian za gotówkę, a następnie bierze je w leasing.
Samochód w leasingu – korzyści
Jednym z największych plusów leasingu samochodowego jest jego elastyczność pod kątem możliwości korzystania z danego środka trwałego przez określony czas, a także ogólnodostępność. O ile bowiem przedsiębiorca może mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku, o tyle przy umowie leasingu nie jest wymagana aż tak wysoka zdolność kredytowa, a także spełnienie wielu innych warunków. Leasingobiorcy cenią sobie tę formę finansowania z powodu tego, że nie wymaga ona od nich dużego zaangażowania własnego majątku, jest szansą na optymalizację podatkową, jak i rozliczenie podatku VAT. Ponadto, korzystający ma zagwarantowane umową prawo pierwokupu.
Leasing samochodu a starszy model
Jak wygląda leasing samochodów używanych? Rozwiązanie to odpowiada w szczególności firmom, które często zmieniają pojazdy, a nie chcą ponosić dużych kosztów ich „wynajmu”. Większość leasingodawców, ze względów ekonomicznych, nie ma w swojej ofercie pojazdów używanych. Oferują oni nowe wozy, zazwyczaj nie starsze niż 4-5 lat. Bardziej wiekowe modele wymagają już bowiem napraw, a koszty eksploatacyjne są większe. Przedsiębiorcy, którym zależy na aucie używanym, powinni przemyśleć kwestię wzięcia kredytu lub pożyczki.
Leasing dla nowych firm?
Czy o samochód na firmę mogą starać się nawet początkujący przedsiębiorcy? Większość podmiotów świadczących taką usługę nie robi w tym względzie żadnych problemów. Leasing można dostać już po przekazaniu potwierdzenia zarejestrowania przedsiębiorstwa, a także uiszczeniu wkładu własnego. Opłata wstępna w przypadku krótko działających firm będzie nieco wyższa niż tych, które są na rynku od lat.
Na co uważać?
Warto dokładnie przeanalizować każdy punkt umowy. Wiele z nich można negocjować. Powinny się w niej znaleźć zapisy dotyczące między innymi warunków późniejszego wykupu pojazdu, kwestii napraw, serwisowania itp. Pamiętajmy, że dla własnego dobra powinniśmy zadbać o każdy detal. Musimy też otrzymać harmonogram rat leasingu, a także informację o każdej dodatkowej płatności czy prowizji.
Leasing samochodu a optymalizacja podatków
Wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing, ponieważ to dobry sposób na legalne zmniejszenie obciążeń podatkowych firmy. Odbywa się to poprzez wpisanie wartości raty leasingu w koszt uzyskania przychodu, przez co opodatkowaniu ulega mniejszy dochód. Ponadto, przepisy podatkowe wskazują, że w przypadku samochodów firmowych używanych także do celów prywatnych, od każdej raty leasingu będzie można odliczyć połowę sumy podatku VAT. Naturalnie chodzi o wartość brutto.
Samochód w leasingu – czy warto?
Tego rodzaju forma finansowania ma więcej zalet niż wad. Z pewnością jest to opcja skierowana do szerszego grona odbiorców niż kredyt bankowy, za który także można zakupić pojazd. Przy leasingu właściciel przedsiębiorstwa ma tak naprawdę spore pole manewru. To on podejmuje ostateczną decyzję, czy woli płacić mniejsza miesięczne raty leasingu, ale mieć prawo droższego zakupu pojazdu po zakończeniu umowy albo droższe opłaty w czasie trwania zobowiązania, lecz o wiele tańszy wykup.