Cashback to bardzo modne w ostatnich latach słowo, szczególnie w kontekście płatności kartami bankowymi. Jednak nie każdy wie czym jest ów cachback i na czym polega. Pragniemy to wyjaśnić. Cashback to określenie dla częściowego zwrotu pieniędzy, wydanych za zakupy opłacone kartą płatniczą w sklepach stacjonarnych i internetowych. Kto wypłaca pieniądze w programie cashback? Oczywiście głównym zainteresowanym są firmy obsługujące transakcje płacone kratą i wydawcy tych kart. Otrzymują oni prowizję od każdej wykonanej transakcji, zatem w ich interesie jest to, aby było ich jak najwięcej i na jak największą kwotę.

Jak działa cashback

Mechanizm działania cashbacku jest prosty. Wyobraź sobie, że płacisz w sklepie biorącym udział w programie cashback za zakupy. Twój rachunek wyniósł około 200 złotych. Teraz zależnie od warunków programu, wartość zwrotu z cashback może sięgać od 2 do nawet 15%!!! To bardzo dużo. Przyjmijmy zatem że w tym konkretnym przypadku będzie to 5%, co daje 10 złotych od kwoty 200 złotych. Jeśli przyjmiemy, że w ciągu miesiąca kilkukrotnie robimy zakupy w tym sklepie, zwrot z cashback może wynieść nawet do 50 złotych! Dodajmy do tego zakupy w innych sklepach uczestniczących w cashbacku, a kwota ta może w ciągu miesiąca wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Co daje nam cashback?

Konsumenci korzystają na nim przede wszystkim w wymiarze finansowym, otrzymując częściowy zwrot wydanych pieniędzy. Zyskują na tym również operatorzy kart płatniczych, ich wydawcy, banki, a także sklepy należące do programów, zyskując lojalność klientów, a także ich widoczny przyrost. Cashback może także być skuteczną zachętą do tego, aby konsumenci zdecydowali się na kredyt gotówkowy na zakup przedmiotów, oferujących największy zwrot cashback – może to być sprzęt elektroniczny itp. Jeśli odpowiednio policzymy, to przyjmując, że kredyt gotówkowy jest nieoprocentowany – 0%, okazać się może że zarabiamy na takim zakupie.

Jakie sklepy biorą udział w programach cashback?

Lista sklepów uczestniczących w programach cashback zmienia się bardzo często. Wynika to z różnego rodzaju akcji promocyjnych, pory roku, zbliżających się świąt, akcjami marketingowymi oraz celami sprzedażowymi, które sklepy muszą osiągnąć w określonym czasie. Gdzie szukać informacji o aktualnych programach cashback? Odpowiednim miejscem są strony internetowe wydawców kart, operatorów, a także strony banków. Również same sklepy często informują o tym, że za dokonane u nich zakupy można otrzymać zwrot z tytułu cashback.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt z redakcją: kontakt@ekspertyzykapitalowe.pl

Właścicielem serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl jest spółka MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000632902, NIP: 5252673149.Użytkownicy korzystają z serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl zgodnie z jego polityką prywatności oraz regulaminem serwisu.Administratorem danych osobowych jest MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70. Dane osobowe są przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celach marketingowych przez Markonline Sp. z o.o.. W razie wyrażenia zgody, dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych związanych z przedstawieniem oferty, udostępnianie podmiotom współpracującym z Markonline Sp. z o.o. Dane osobowe mogą być również udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail iod@markonline.pl.