Statystyki obrazujące jak radzimy sobie z własnymi finansami, pokazują, że sytuacja jest co najmniej zła. Wielu Polaków, w bardzo różnym wieku, boryka się z poważnymi problemami finansowymi i niespłaconymi wierzytelnościami. W mediach co chwilę pojawiają się kolejne zestawienia, które ukazują, z jak dużymi problemami walczy wielu z nas. To, ile muszą oddać rekordowi dłużnicy, jest wprost niewyobrażalne. Jakie są obecnie rekordowe zadłużenia Polaków? Poniżej opisujemy wnikliwie to zagadnienie.

Jak wziąć kredyt?

Dane statystyczne pokazują, że zadłużają się osoby w bardzo różnym wieku. Problem ten dotyczy zarówno osób młodych (od 18 do 22 lat), jak i seniorów, jednak przyczyny jego powstania w obydwu przypadkach są zupełnie inne. Ci, którzy ledwo osiągnęli pełnoletniość i zyskują pierwsze doświadczenia na rynku pracy, niejednokrotnie uważają, że pieniądze, które zarabiają, pozwolą na kupienie wielu rzeczy, których potrzebują. Faktycznie otrzymują wyższe wynagrodzenie z uwagi na to, że wszelkie koszty związane z ubezpieczeniem pokrywają jeszcze rodzice lub szkoła czy uczelnia, dlatego pracodawca nie odtrąca tych pieniędzy z kwoty wynagrodzenia. Ci bardziej odważni młodzi pracownicy (z przyzwoleniem rodziców lub bez niego) zaciągają kredyty, by kupić lepszy samochód i zaopatrzyć się w najnowsze gadżety. Niejednokrotnie wydatki te są naprawdę spore.

Praktyka pokazuje jednak, że brak odpowiedzialności prowadzi nieraz do sporych kłopotów, bo pożyczki i kredyty niespłacane w terminie zaczynają stwarzać coraz poważniejsze trudności. Niektórzy mogą liczyć wtedy na pomoc krewnych, ale nie zawsze – wtedy trudno uporać się z narastającymi długami. W przypadku seniorów trudności wynikające z zadłużenia wynikają często stąd, że chcą oni pomagać swoim młodszym krewnym i zaciągają na ich rzecz pożyczki i kredyty.

Rekordowe zadłużenia Polaków

Wiadomo już, że z długami borykają się osoby w bardzo różnym wieku. Niektóre z nich wpadają w spiralę zadłużenia, z której nie potrafią się wydostać. Zaciągają kolejne pożyczki, jednak żadnej z nich nie są w stanie uregulować w terminie. Bywa tak, że uważają, iż w przypadku niespłacenia kredytu krótkoterminowego uratuje ich refinansowanie pożyczki, jednak trzeba pamiętać, że usługa ta nie jest rozwiązaniem problemów finansowych. Dłużnicy sądzą niejednokrotnie, że zdołają uporać się z problemem zadłużenia, ale statystyki są nieubłagane.

Jakie więc są rekordowe zadłużenia Polaków?

Zgodnie z danymi zebranymi przed Krajowy Rejestr Długów największym dłużnikiem w wieku 18-30 lat jest 24-letnia mieszkanka Wrocławia. Musi oddać dług w wysokości 625 tysięcy złotych. Warto też podkreślić, że wysokość długu rośnie wraz z wiekiem płatnika. 22-latkowie widniejący w bazach KRD zalegają z płatnościami na kwotę 65 milionów złotych. Natomiast 25-latki mają dług sięgający 167 milionów złotych. Zgodnie z informacjami zebranymi przez jeden z poczytnych dzienników, rekordzistą wśród osób dojrzałych jest mężczyzna winny firmom pożyczkowym i bankom aż 8 milionów złotych. Największa ilość zadłużonych seniorów mieszka w województwie śląskim. To aż 38 tysięcy osób.

Ile pożyczek na jedną osobę

Decydując się na skorzystanie z pomocy finansowej, musimy być świadomi, jakie obostrzenia stosują banki i instytucje pozabankowe. Te pierwsze bardzo wnikliwie prześwietlają finanse klienta, zanim przyznają mu pożyczkę. Najczęściej nie pozwalają na to, by w tym samym czasie zadłużać się gdzie indziej. Udzielają zgody na tylko jeden kredyt, ale wszystko zależy od badania zdolności kredytowej. Jeśli mamy odpowiednio wysokie dochody, można spodziewać się, że otrzymamy większy limit kredytowy lub będziemy mogli skorzystać z dwóch różnych produktów w tym samym czasie. Inaczej jest w przypadku firm udzielających pożyczek-chwilówek. Te niejednokrotnie zastrzegają, że możliwe jest otrzymanie jedynie jednej pożyczki. Jest to najprostszy sposób na to, by obie strony transakcji miały pewność, że zaciągnięty dług zostanie spłacony. Taki ruch jest zatem bezpieczny dla klienta i stanowi zabezpieczenie dla pożyczkodawcy.

Kredyt z członkiem rodziny

Jak wynika z badań rynku finansowego, zadłużanie dotyczy wielokrotnie nie jednej osoby, a małżeństw lub ludzi, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu współdzielonego. W transakcji tej mogą wziąć udział dwie osoby. Jest to oferta spotykana coraz częściej w bankach i firmach pożyczkowych. Jej popularność wzrasta w czasach, gdy dochód jednego kredytobiorcy nie pozwala na to, by otrzymał on pozytywną decyzję kredytową. Wówczas potrzebna jest pomoc kogoś, kto uzyskuje wyższe uposażenie za swoją pracę.

Współkredytobiorców sprawdza się dokładnie tak samo, jak osoby, które biorą kredyt w pojedynkę. Wówczas jednak odpowiedzialność za spłacenie zadłużenia spada w tym samym stopniu na obydwu klientów. Sumując dochody osób składających wniosek, oblicza się ich średnią zdolność kredytową. Długi, jak można się przekonać, są dużym problemem wielu Polaków, niezależnie od wieku. Rekordowe zadłużenia Polaków są wprost niewyobrażalne dla wielu z nas. By się z nimi uporać, należy dobrze przemyśleć swój budżet domowy i rygorystycznie nim zarządzać. Wówczas można sprawnie pozbyć się problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt z redakcją: kontakt@ekspertyzykapitalowe.pl

Właścicielem serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl jest spółka MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000632902, NIP: 5252673149.Użytkownicy korzystają z serwisu www.ekspertyzykapitalowe.pl zgodnie z jego polityką prywatności oraz regulaminem serwisu.Administratorem danych osobowych jest MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70. Dane osobowe są przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celach marketingowych przez Markonline Sp. z o.o.. W razie wyrażenia zgody, dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych związanych z przedstawieniem oferty, udostępnianie podmiotom współpracującym z Markonline Sp. z o.o. Dane osobowe mogą być również udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail iod@markonline.pl.