Kredyt walutowy we frankach

Od nowego roku zmienią się zasady udzielania pomocy dla kredytobiorców, zarówno tych, którzy wzięli pożyczkę w złotówkach, jak i we frankach. Zmianę w prawie wprowadza tzw. prezydencka ustawa frankowa.

Osoby, które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich, uważają, że ustawa nie poprawi ich sytuacji. Sugerują, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE lepiej jest o weryfikację umowy walczyć w sądzie – podaje portal Prawo.pl.

Nowe zasady udzielania pomocy dla kredytobiorców oznaczają podniesienie minimum dochodowego umożliwiające wnioskowanie o wsparcie. Wyniesie ono 1402 zł dla osób samotnych i 1056 zł na osobę w rodzinie. Ponadto zwiększone zostanie możliwe comiesięczne wsparcie z 1,5 tys. do 2 tys. zł oraz wydłuży się okres wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł). Wydłużony zostanie także okres bezprocentowej spłaty wsparcia otrzymanego z funduszu – z 8 do 12 lat. Jednocześnie obniżony zostanie wskaźnik RdD (stosunek obsługiwanych zobowiązań finansowych do całej sytuacji finansowej kredytobiorcy) uprawniający do otrzymania pomocy.


 

W ocenie specjalistów z zakresu bankowości i prawników zajmujących się odzyskiwaniem należności frankowych zakres ustawowej pomocy jest znikomy, a jedyną skuteczną drogą realizacji przez „frankowiczów” swoich praw jest droga sądowa.